Bylo mi obrovskou ctí moci se podílet na přípravách a realizaci 21. mezinárodního kursu dynamického agrolesnictví (syntropického zemědělství), který v Bolívii pořádala nadace ECOTOP pro účastníky z anglofonních zemí, především z Afriky.
Pokračovat ve čtení: 21. mezinárodní kurs dynamického agrolesnictvíKursem se nesl pocit sounáležitosti a touhy spolupracovat na vytváření nového světa, postaveném na paradigmatu spolupráce s přírodními zákony, ekocentrismu namísto egocentrismu.
Bylo to zároveň silné propojení zemí globálního jihu: Bolívie, která se řadí mezi nejchudší země Latinské Ameriky, předávala 30letou praxi s dynamickým agrolesnictvím (a výsledky vědeckého výzkumu vedeného odborníky ze švýcarského FiBL) agronomům a technikům z Ghany a Pobřeží slonoviny, největším producentům kakaa na světě.
Tyto kakaové velmoci teď kvůli konvenčním praktikám (pěstování v monokulturách, aplikace umělých hnojiv a pesticidů) narazily na ekologické limity takovým způsobem, že jejich půda už na umělá hnojiva nereaguje, chybí v ní zdravá půdní komunita, která by byla schopná živiny podržet. To se projevuje na zdraví kakaovníků, které ve velkém napadá virové onemocnění (swollen shoot virus). Proto teď výnosy kakaa v těchto zemích jdou prudce dolů a cena kakaa na globálním trhu jde nahoru.
Pro účastníky kursu proto bylo šokující, že v bolivijských agrolesnických systémech nejenom že je produkce kakaa na hektar 2-3x vyšší, ale pěstitel má navíc diverzifikovanou produkci, která zahrnuje pestrou paletu ovocných druhů, kávovníky, kurkumu, zázvor, ale také druhy na produkci cenného dřeva.
A díky pravidelným prořezávkám a ukládání biomasy nedochází k ochuzování půdy, ale její kvalita se rok od roku zlepšuje. A s tím i odolnost kultury na tzv. “choroby a škůdce”.
Další pozitivní efekty takového přístupu jsou lepší odolnost vůči výkyvům klimatu (sucho/přemokření), lepší vodozádržná schopnost a plnění funkce tzv. biotické pumpy, tvorba ekosystému, který simuluje přirozené prostředí daných druhů (imitace lesa) a vytváří podmínky i pro ochranu živočišné biodiverzity.
A v neposlední řadě jde také o zemědělskou techniku, která má prvenství ve schopnosti ukládat atmosférický uhlík a mitigovat tak klimatickou změnu.
Díky vysoce profesionální práci nadace a konzltační firmy ECOTOP, inspirované a dlouhodobě spolupracující s Ernstem Götschem, se i díky takovýmto vzdělávacím projektům daří postupně měnit mínění nejen agronomů, ale i národních politik, které rozhodují o pěstebnich technikách ve své zemi.
Účastníci kursu si odnášeli zážitky z návštěv mnoha parcel různého věku a zaměření, seznámení s tématem prostřednictvím pestré palety didaktických nástrojů, praxi se založením systému podle principů syntropického zemědělství, vlastní design ušitý na míru jejich kontextu a potřebné vědomosti a motivaci pro to, aby byli schopni návrh zrealizovat ve svých zemích a stali se tak dalšími “agenty změny”, kteří spolupracují na tvoření světa, kde je hojnost pro všechny.